Leczenie z zastosowaniem ziół, czyli fitoterapia, jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny. Substancje lecznicze obecne w roślinach są niekiedy na tyle silne, że mogą z powodzeniem uzupełniać leczenie konwencjonalne i dlatego są coraz chętniej wykorzystywane przez lekarzy. Często nawet niepozorne rośliny, które dobrze znamy, mają przydatne właściwości lecznicze. Zapoznajmy się z kilkoma najpopularniejszymi.
Rumianek – działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, przyspiesza gojenie się ran i wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Napar z rumianku można pić w skurczach oraz stanach zapalnych jelit i żołądka. Natomiast przemywanie skóry wyciągiem lub naparem z tej rośliny stosuje się w przypadku stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, w ranach, oparzeniach oraz owrzodzeniach.
Mięta – wykazuje właściwości rozkurczowe, dzięki czemu pomaga w przypadku niestrawności i innych problemów związanych z układem pokarmowym. Jest skutecznym środkiem w dolegliwościach wątroby, ponieważ łagodzi uporczywe objawy bólowe. Wykazuje także właściwości moczopędne i przeciwzapalne, dlatego poleca się ją w stanach zapalnych dróg moczowych oraz pęcherza.
Melisa – znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, dlatego poleca się ją na różnego rodzaju nerwice i trudności z zasypianiem. Pomocna okazuje się jednak również w przypadku niestrawności, ponieważ zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Melisa ma też działanie rozkurczające, dlatego można jej używać nie tylko w dolegliwościach związanych z układem pokarmowych, lecz również aby zmniejszyć ból związany z menstruacją.