Śluz w stolcu, czyli czy jest czym się martwić i o czym może świadczyć?

Śluz w stolcu, czyli czy jest czym się martwić i o czym może świadczyć?

Śluz w kale występuje fizjologicznie u każdego człowieka i nie stanowi powodów do zmartwień jeśli jest to niewielka ilość, ledwo widoczna gołym okiem. Z drugiej strony naszą uwagę powinny przykuć inne niepokojące objawy śluzu w kale, które mogą wskazywać na stan zapalny lub chorobę nowotworową jelit. Jeśli śluz jest ciężki lub towarzyszą mu niepokojące objawy, warto udać się po pomoc do lekarza rodzinnego. Przeczytaj artykuł do końca i dowiedz się jak wygląda śluz w kale, co oznacza oraz jakie są jego przyczyny.

Jak wygląda i czym jest śluz w stolcu?

Śluz w stolcu jest naturalną substancją wytwarzaną przez komórki kubkowe w błonie śluzowej jelit. Śluz składa się głównie z wody, soli mineralnych i lepkiej mucyny. Jego zadaniem jest ochrona i nawilżenie (pomaga masom kałowym przejść przez jelita) oraz ochrona błon śluzowych przed enzymami i kwasami. Człowiek zdrowy posiada unormowane ilości śluzu w kale, które pozwalają na zachowanie prawidłowej czynności m.in. jelit. Jego zwiększone ilości mogą pojawić się u osób z nieregularnymi wypróżnieniami, biegunką, zaparciami i hemoroidami i niekoniecznie muszą sugerować poważną chorobę.

Śluz w kale – kiedy bić na alarm?

Mimo że obecność śluzu w kale jest nieodzownym elementem funkcjonowania organizmu człowieka i nie jest niczym niepokojącym jako samodzielny objaw, to jako jeden z wielu symptomów powinien wzbudzić naszą czujność. Śluz w stolcu z widoczną ilością krwi lub zmianą rytmu wypróżniania może świadczyć o nieswoistym stanu zapalnym jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Ponadto śluz w stolcu i jednocześnie wysoka gorączka mogą być objawem ostrej infekcji jelitowej, w tym np. infekcji Clostridioides difficile wywołanej najczęściej antybiotykoterapią (szczególnie przyjmowaniem klindamycyny).

Jeśli pojawiają się inne towarzyszące objawy, takie jak np.

  • utrata masy ciała,

  • częste objawy,

  • gorączka,

  • krew w kale,

  • anemia,

  • świąd odbytu,

  • ból

warto skonsultować się z lekarzem i nie lekceważyć symptomów. Pamiętaj, że nocna defekacja, pasma śluzu w stolcu, czy utrata masy ciała mogą świadczyć o toczącej się w obrębie jelit chorobie nowotworowej.

Przyczyny śluzu w kale

Zwiększona ilość śluzu w kale może być nieodzownym elementem większości chorób układu pokarmowego. Każda infekcja, stan zapalny, problemy z wypróżnianiem czy zmiany nowotworowe powodują pobudzenie wydzielania śluzu przez komórki kubkowe.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zwiększonej ilości śluzu w kale zaliczamy:

Śluz w kale małego dziecka

Śluz w kale dziecka jest dosyć powszechnym zjawiskiem, które z pewnością zaniepokoi każdego rodzica. Pojawienie się śluzu może być związane z zakażeniem rotawirusem. Najpoważniejsze objawy pojawiają się u niemowląt i dzieci poniżej trzeciego roku życia. Śluzowi często towarzyszą: podwyższona temperatura ciała, gwałtowne wymioty, luźne stolce, letarg, drażliwość oraz utrata apetytu. Z drugiej strony zwiększona ilość śluzu w kale dziecka może być również wynikiem niestrawności lub alergii pokarmowych u niemowląt, lub starszych dzieci.

W przypadku stwierdzenia alergii należy stosować dietę eliminacyjną, z wyłączeniem produktów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne w organizmie. Przeważnie są to produkty mleczne, a także jajka, zboża i orzechy. U dzieci śluz w kale i towarzysząca mu biegunka mogą być wynikiem długotrwałego leczenia antybiotykami, które zaburzają równowagę mikrobiomu jelitowego. Symptomy te jednak mają zazwyczaj łagodny przebieg, a po odstawieniu leków mijają.

Śluz w kale u kobiet i w trakcie ciąży

U kobiet, także tych w ciąży ilość śluzu w kale zwiększa się w okresie okołoowulacyjnym, czyli tym poprzedzającym miesiączkę, przede wszystkim ze względu na zmianę poziomu estrogenów i progesteronu. Z drugiej strony zwiększona ilość śluzu w stolcu może być wynikiem infekcji przenoszonych drogą płciową oraz w przypadku waginozy bakteryjnej. U kobiet w ciąży śluz w kale moje pojawić się w wyniku problemów z hemoroidami, które wywołane są przewlekłymi zaparciami u ciężarnych. Każdy z tych przypadków powinien być skonsultowany z lekarzem.

 

ostatnia zmiana: 12.11.2022 19:02:48

DebuActiv

kapsułki, 60 kapsułek

sodium butyrate

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

23,79 zł

Debutir Forte

kapsułki, 60 kapsułek

sodium butyrate

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

48,19 zł

Enterol 250

kapsułki, 20 kapsułek

saccharomyces+saccharomyces cerevisiae var. boulardii

produkt dostępny bez recepty

39,99 zł

Iberogast, płyn doustny przeciw niestrawności

płyn, 20 mililitrów

matricaria chamomilla+carum carvi+silybum marianum+melissa officinalis+mentha piperita

produkt dostępny bez recepty

30,99 zł

Laremid 2 mg

tabletki, 20 tabletek

loperamide

produkt dostępny bez recepty

13,79 zł

Sanprobi IBS

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus plantarum

suplement diety

30,19 zł

Stoperan

kapsułki, 18 kapsułek

loperamide

produkt dostępny bez recepty

16,49 zł

Xenna

liście, 20 torebek 0,9-1,1 grama

senna

produkt dostępny bez recepty

11,49 zł