Stosowanie leków w postaci wziewnych aerozoli w leczeniu chorób płuc ma przewagę nad podawaniem doustnym lub pozajelitowym, gdyż pozwala leczyć wybiórczo płuca, przez osiągnięcie dużego stężenia leku w drogach oddechowych i jednocześnie ogranicza ogólnoustrojowe skutki niepożądane, dzięki minimalnemu stężeniu leku we krwi.
Beta2-mimetyki w inhalacji działają znacznie szybciej, niż po podaniu doustnym. Niektóre leki działają tylko w postaci aerozolu (np. nedokromil - dla chorych na astmę czy dornaza - dla chorych na mukowiscydozę). Podawanie leków w postaci aerozolu jest bezbolesne i często wygodne.
Z tych powodów w wytycznych leczenia astmy i POChP przedkłada się wziewne podawanie leków nad doustne i pozajelitowe (tj. podskórne, domięśniowe i dożylne).
Inhalacja jest doskonałą metodą leczniczą i świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, ponieważ środek leczniczy trafia dokładnie tam, gdzie powinien – bezpośrednio do chorego organu. I może od razu zacząć działać!
Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdzały się głównie w przypadku kataru, ponieważ pomagały niwelować symptomy choroby, udrażniając nos.
W przypadku np. różnego rodzaju kaszlu, przynosiły pewną ulgę, lecz były mniej skuteczne. Tu właśnie wkracza nebulizacja: wszelkiego rodzaju choroby oskrzeli, czy płuc, doskonale można leczyć właśnie za jej pomocą. W dodatku pozwala zmniejszyć dawkę leku i sprawia, że szybciej zaczyna on działać.
Nebulizator to specjalne urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza (aparaty pneumatyczne) lub ultradźwięków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki, widocznej gołym okiem. Tę mgiełkę chory wdycha podczas zabiegu, a unoszące się w niej cząsteczki lekarstwa z każdym wdechem są transportowane w głąb układu oddechowego.
Inhalacja przy użyciu nebulizatora jest łatwa do wykonania. Jej wielką zaletą jest fakt, że można ją wykonać także u osoby nie współpracującej, np. małego dziecka, ponieważ do tego rodzaju inhalacji nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. W dodatku zastosowana odpowiednio wcześnie może nawet pozwolić choremu uniknąć konieczności brania antybiotyku, a na pewno skróci czas trwania choroby i wyraźnie złagodzi jej objawy – mówi Magdalena Rybner, specjalista medycyny rodzinnej. – Czasem może wręcz zwinąć chorobę w zarodku!
Najnowocześniejszą formą inhalacji jest nebulizacja. Od tradycyjnych inhalacji różni ją to, że chory wdycha nie gorące opary substancji leczniczej, ale chłodną mgłę, w której unosi się rozbity na drobniutkie cząsteczki lek.
WE WSZYSTKICH NASZYCH APTEKACH NASI PACJENCI MAJĄ RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ WYPOŻYCZENIA INHALATORA MARKI SOHO
ostatnia zmiana: 25.07.2022 12:34:15